4. oktobar - Dan zaštite životinja

Svake godine, 4. oktobra je Dan zaštite životinja, svih onih bića sa kojima mi ljudi dijelimo našu planetu Zemlju. To su bića koja bi trebala imati ista prava kao i mi ljudi, ali stvarnost je mnogo drugačija. Svaki dan izumre od 50 do 150 životinjskih vrsta, veliki broj životinja se ubije zbog hrane i lova, a još veći broj životinja se ubije zbog krzna. Svakodnevni su prizori u kojima milioni životinja pate i umiru zarobljeni u kavezima, na lancima ili pušteni na ulici. Uzročnik svih ovih nesreća je poznat, to je čovjek. Sve se ovo može spriječiti samo je potrebno da to prestanemo činiti. Učenici produženog boravka su pogledali edukativni film koji predstavlja životinje i olakšava djeci da shvate da su životinje inteligentna, osjećajna bića, koja brinu jedna za druge, u nekim slučajevima se brinu i za ljude. Nakon razgovora o filmu i iznošenja zaključaka šta smo znali o životinjama prije filma, a šta smo naučili nakon filma, učenici su opisivali i crtali svoje kućne ljubimce i pisali pravila ponašanja prema životinjam. Na samom kraju smo zaključili da su životinje naši prijatelji koji nam pružaju bezgraničnu ljubav i od nas ne očekuju ništa drugo osim ljubavi.