14.NOVEMBAR - SVJETSKI DAN DIJABETESA

Šećerna bolest je jedan od vodećih javnozdravstvenih problema uzrokovan promjenama načina života povezanog sa poremećajem ishrane i povećanjem broja gojaznih osoba, kao i smanjenjem fizičke aktivnosti.

Simptomi dijabetesa su:

- žeđ

- glad

- gubitak težine

- zamor i zamagljen vid

S malo promjena u navikama može se značajno unaprijediti zdravlje. Loše i nezdrave navike treba zamijeniti zdravim navikama – jesti pravilno, upražnjavati raznovrsnu, redovnu i pravilno izbalansiranu ishranu.

Prakticirati redovnu dnevnu fizičku aktivnost u skladu s godinama i zdravstvenim stanjem.

Mnogi ljudi, iako nemaju simptome, imaju dijabetes. Zbog toga treba redovno kontrolirati zdravlje u dogovoru s timom porodične medicine.

Svjetski dan dijabetesa obilježen je i u našoj školi. Učenici II-1 su razgovarali o zdravoj ishrani, vrstama i simptomima dijabeetesa te kako ga spriječiti. Na velikom odmoru vrijedni đaci II-1 su se počastili zdravim namirnicima.