Učenici produženog boravka su obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom

Zašto današnji dan? Zato što datum, 21. mart simbolizira 3 reprodukcije 21. hromosoma što je i glavno obilježje osoba s Down sindromom. To je dan kada nosimo različite čarape jer želimo pokazati podršku osobama s Down sindromom koje su još uvijek suočene s predrasudama kada je riječ u obrazovanju i svakodnevnom životu. Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želimo potaknuti učenike za veće poštivanje prava ljudi i da shvate da je ljepota u različitostima, jer dugine boje nisu sve iste, a opet je svi gledamo sa mnogo oduševljenja. Većim razumijevanjem možemo učiniti naše živote ljepšim i boljim. Čarape nas asociraju na toplotu, vedre i vesele boje, a takvi i ljudi trebaju biti, dobrodušni, topli i veseli. Mi smo danas odlučili takvi biti. Šta vi čekate?